جلسه 23 : کاربران

کاربران

در این جلسه از آموزش وردپرس قصد داریم کاربران یک سایت وردپرسی را بررسی کنیم.

نقش اعضا , افزودن نقش و عضویت و افزودن نقش کاربری جدید و …. چیزیهایی است که در این جلسه باهم میاموزیم. با ما همراه باشید.

 

عضویت در سایت

برای فعال کردن قابلیت عضویت در سایت باید وارد بخش تنظیمات و زیر گزینه ی “عمومی” شوید. سپس تیک عضویت را زده و اجازه دهید هرکسی بتواند نام نویسی کند.

نکته: فراموش نکنید نقش کاربران تازه را روی “مشترک” قرار دهید.

با انجام این کار هرکس وارد سایت شما شود و آدر “wp-admin/…” را وارد کندگزینه ای به نام “نام نویسی” میبیند.که با کلیک رویش میتواند با وارد کردن ایمیل و یک نام کاربری ثبت نام کند.سپس ایمیل تایید برای کاربر ارسال میشود که با تاییدآن میتواند یک رمز برای حساب کاربری خود ایجاد کند.

کاربران

برای شروع وارد پنل مدیریتی شویدبه بخش کاربران وارد شوید.با صفحه ای شبیه زیر روبرو میشوید.

کاربران

در این صفحه شما تنها یک نقش را میبینید “مدیرکل” که اولین نقش است و به صورت پیش فرض در این صفحه از ابتدای راه اندازی سایت حضور دارد و به کسی که مدیریت سایت را دارد تعلق میگیرد.

اگر طبق گفته های بالا عضویت را فعال کرده باشید و کسی از طریق لینک نام نویسی نام نویسی کرده باشدشما میتوانید علاوه بر مدیرکل کاربر جدید را هم ببینید. اطلاعاتی که میبینید “نام کاربری,ایمیل,نقش(مشترک)” است.

البته شما میتوانید خودتان با کلیک روی افزودن که بالای صفحه است و پرکردن فرم یک کاربر جدید اضافه کنید.

با قرار دادن موس روی نام کاربر سه گزینه ظاهر میشود:

  1.  ویرایش : میتوانید اطلاعات کاربر را ویرایش کنید و تغییر دهید.
  2. نمایش : دیدن تمام نوشته های کاربر
  3. پاک کردن : حذف کاربر برای ابد

نکته : نقش “مدیر کل” گزینه پاک کردن را ندارد.

 

شناسنامه

اگر اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده اید یا قصد اصلاح آنها را به هر دلیلی دارید تنها کافیست وارد پنل کاربری خود شوید و در بخش کاربران زیرگزینه ی “شناسنامه ” را انتخاب کنید.

نکته1 : اگر به عنوان ادمین وارد شده اید نمی توانید نام کاربری یا شناسه خود را تغییر                   دهید.  اگر به هر دلیلی نیاز بهاین تغییر دارید باید کاربر جدیدی با نقش “مدیر کل”               بسازید از پنل مدیریتی خارج و با نام کاربری جدید وارد شوید و مدیرکل قبلی را                   حذف کنید.این کار باعث افزایش امنیت سایت شما میشود.

نکته2 : اگر به دنبال افزایش امنیت سایت خود هستید بهتر است سری به مخزن افزونه های وردپرس بزنید و افزونه ای برای افزایش امنیت انتخاب کنید.

 

نقش ها

در یک سایت نقش های مختلفی وجود دارد که به کاربران اختصاص میابد در این بخش درباره هرکدام توضیحاتی میدهیم.

  1. مدیر : مهمترین و برترین نقش , نقش مدیر است. مدیر به تمامی بخش ها از جمله افزونه ها, پوسته , کاربران (ویرایش حذف و افزودن کاربران) , نوشته های تمامی کاربران و… دسترسی کامل دارد.
  2. ویرایشگر : ویرایشگر به ویرایش ,اضافه ,حذف و انتشار نوشته های تمامی کاربران تسلط و دسترسی دارد. همین طور میتواندبه نظرات و دیدگاهها دسترسی داشته باشد.
  3. نویسنده : یک نویسنده تنها به نوشته های خود دسترسی دارد. میتواند حذف ,انتشار, ویرایش و اضافه کردن را انجام دهدفقط روی نوشته های خود. البته میتواند نظرات را ببیند ولی نمیتواند به آنها دسترسی داشته باشد.
  4. مشارکت کننده : مشارکت کننده ها فقط میتوانند پست جدید نوشته و پست های قبلی خود را ویرایش کنند  و میتوانند نظرات را ببینند. اما نمیتوانند نوشته ها خود را منتشر و نظری را حذف یا تایید کنند.
  5. مشترک : کاربری با نقش مشترک اجازه دسترسی به هیچ بخشی را ندارد نمیتواند پست بنویسدو نظرات را ببیند.

 

 

نکته : در انتخاب نقش کاربران دقت کنید. اگر به دلایلی با کاربری به مشکل بخورید ممکن است دسترسی های او به سایت ایجاد مشکل بکند.
                                                                                                موفق باشید.

 

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *